Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostki i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie jest właściwie ciekawe jak inne w Polsce, przecież pamięta dużo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w jakim mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest wcale zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na domowe miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i promuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wyjątkowe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która uchroniła się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z tamtej strony o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozmawia przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ważna, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania pracownika w niniejszym regionie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to ponad miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i zapewnienia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi obecne jedyny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Pałac jest przydatny dla gości dodatkowo można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym stanowisku pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, istniała toż reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments