Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Prasóweczki

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym Ropa naftowa to strategiczny, energetyczny surowiec, który wykonywa wielką działalność na świecie. Jej wyjątkowość liczy na tym, że istnieje zatrudniana do prac paliw płynnych, które dają do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego i brunatnego ropa jest ważny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi zatem fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz szersze grono inwestorów

Na czym liczy inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Z artykułu dowiesz się:

jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego chcą notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na targu jest kilka sposobów tego surowca. Do najciekawszych zalicza się cztery rodzaje ropy. Istnieją wówczas:

• ropa Brent – jest wybierana z obszaru Morza Północnego. Należy do poziomu „słodkiej” ze powodu na głęboką zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi często ze Poziomów Skojarzonych z rejonów Apallachów i Luizjany. To też ropa „lekka” i naturalna.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy trzyma w współczesnym faktu znaczenie w Zachodniej Syberii a w strefach gór Uralu. Ważna ją zakwalifikować do poziomu „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk kładący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i sprzedawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa wykonywa się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy dzieli się na dwie grupy uczestników: ważna spośród nich to podmioty handlujące kontraktami w końca zapewnienia cen produktów (hedging). Druga grupa to spekulanci, którzy żerują na miary cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na różnice kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki technika jest już tanie w wielu instytucjach finansowych, oraz w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten instrument z racji tego, że chce on niższego zaangażowania pieniądza niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na różnice kursowe. Jest przydatny na targu OTC (Over the Counter), czyli na targu pozagiełdowym. Instrument ten jest lewarowany, co oznacza, że nie trzeba mieć naprawdę ogromnymi środkami finansowymi gdy w wypadku lokacie w kontrakty futures. W TMS Brokers dostępne są dwa sposoby kontraktów CFD opartych o wartość ropy:

CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) to w pewnym, jak a w kolejnym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego przyrządu jest ostatnie, że wkładanie w ropę jest tutaj możliwe przy założeniu pozycji niższej niż 1 lot. Są dostępne dziesiętne, jak i przednie części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z niższym portfelem. Inwestycje na układach CFD przebiegają także gdy na targu forex. Ropa zapewne żyć przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – a możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest wymieniany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument ten jest całkowicie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby zacząć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd same nie możemy nabyć lub sprzedać tanio niż samego kontraktu. Ten sprzęt jest przydatny na pewnej z budów transakcyjnych w Budynku Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który jest na celu odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne żyć cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, które są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego modelu instrumentów są znacznie niskie ceny, bo te przyrządy są zarządzane pasywnie.

Od czego chcą notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w sposób bezpośredni mają wpływ na wycenę czarnego złota, oraz tymże jedynym na inwestowanie w ropę. Dzieje się właśnie więc, że waluta USA jest firmą rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie organizować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na targu tego surowca energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest zależny od relacji popytowo-podażowej. To właśnie podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost ekonomiczny będzie tworzył zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w niewielkim okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacjach na punkt zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest istotną sprawą dla ludziach krajów, które stosują ten materiał w swoim przemyśle. Droższa ropa to wyższy koszt produkcji dóbr i usług, co z zmianie dokonuje się na stok marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments